Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua

Гентеш – найпопулярніша нині професія на Закарпатті. ФОТО

19.01.2016 - 21:57 | Переглядів: 1707

«Грінпіс» хай критикує, а ми зберігаємо традиції», – так кажуть угорці про свій фестиваль різників, який визнано найкращим серед гастрономічних фестів у краї.

DSCF4379

Пік популярності цієї жорстокої на перший погляд професії – грудень – січень, коли закарпатці, у більшості, як відомо, сільські жителі, ріжуть свиней. Цей процес – «різання», як його називають, – залучає до спільної праці всю файту. Аби впорядкувати свіжину, збирається ціла родина. Нині, щоправда, уже без пісень, але так само, як і раніше, разом працюють, разом роблять традиційні страви зі свіжини, разом куштують їх під домашнє вино… Тому й не дивно, що головним чоловіком на селі в цей час стає різник, або м’ясник чи гентеш, як їх ще називають. Це майстер із заготівлі свинини та приготування страв із неї. Він упорядкує ґаздові свиню за півдня, а самі без нього із м’ясом у родині працюватимуть півтора дня. Мають гентеші за це добру плату й шану. Ба навіть і фестиваль, визнаний кращим серед гастрономічних на Закарпатті, – аби не вмерло давнє ремесло.

Читайте також:
На Закарпатті відбудеться Х фестиваль різників

– Фестивалю гентешів, який відбувається наприкінці січня на Берегівщині в с. Геча, уже кілька років, але мені ще ні разу не вдалося вмовити туристів приїхати туди зранку – подивитися на змагання різників, – каже гід Олена Кудря. – Видовище не для слабодухих. Одна з клієнток якось висловилася: «Грінпісу» на них немає!» Річ у тім, що на фестиваль з’їжджаються команди різників із Закарпаття, Угорщини (цікаво, що там діє Королівська спілка гентешів – настільки це поважна професія), Словаччини, Польщі, змагаються в майстерності, їхню роботу із колення свині, розбирання туші та приготування страв оцінює журі.

Хоча все, що відбувається опісля, – власне приготування страв зі свіжини й частування гостей – викликає в народу тільки позитивні емоції, каже пані Кудря.

– Бо це автентична кухня. Без добавок, за традиційними рецептами й, що важливо, зі свіжини та приготована на ваших очах, – зазначає гід. – Таких гастрономічних фестивалів в Україні одиниці. Звісно, скуштувати стави традиційної закарпатської кухні можна повсюдно в краї, але на тому ж боґрачі економлять: він повинен готуватися із 4 видів м’яса, а цього не дотримуються. Плюс – ексклюзивні угорські приправи! Цей смак не передати словами – я вам зараз розповідаю, а в мене слинки течуть. Уявіть, один гентеш може приготувати 13 різних м’ясних страв! Та ще й яких! Тому туристи в Гечу на гентеш-фест радо їдуть – покуштувати, ще й додому привезти.

– Що б там не говорив «Грінпіс» (а вони щороку приїжджають, фотографують процес і викладають в Інтернеті світлини із гнівними коментарями), вони роблять свою справу, а ми – свою. Ми не даємо вмерти ще одній традиції нашого народу, – звертає увагу гід Шарлотта Чізмар, яка належить до ідейних засновників гентеш-фесту в Гечі. – Ця традиційна для угорців професія широко побутувала ще 15 років тому. Тепер рідше. А ми хочемо її відродити, адже, крім усього, це добра атракція для туристів.

Бажаючі взяти участь у фесті подають заявку, приводять свиню й далі власне займаються своєю роботою в команді із 4–5 чоловіків – так, як це відбувалося традиційно. Оцінюють команду за трьома критеріями: перше – як закололи свиню, тут важливо потрапити ножем у серце, аби тварина не кричала; друге – наскільки якісно розібрали; третє – наскільки смачні страви вийшли зі свіжини. За цими критеріями визначають короля-різника. В один із минулих років він виграв путівку на відпочинок у Греції.

Пані Шарлотта розповідає, що на фесті гентеші демонструють процес упорядкування свіжини строго у відповідності до звичаю. І страви роблять традиційні та в традиційному порядку.

– Перша страва – це смажена кров із цибулею і приправами, її готують чоловікам, які щойно зарізали й обсмалили свиню. Подають з гарячим вином. Друга традиційна страва готувалася в селах під обід, коли тушу розібрали. Це торошкапуста, що з угорської перекладається як «поминальна капуста». Поминають, звісно, свиню. Це тушковані у спеціях та власному соку обрізки свіжини, які потім змішуються із тушкованою квашеною капустою. А ввечері, коли м’ясо попоране, готують «поминки для свині» – на них їдять традиційні страви, щойно приготовані зі свіжини: бульйон, голубці, пікницю, гурку. Є навіть стара угорська приказка, яка побутує на цих поминках: «Дай, Боже, мертвому здорового гроба». «Мертвий» – це свиня, а «здоровий гріб» – це шлунок, – розповідає Шарлота Чізмар.

Утішно, що живе ця професія не тільки в угорських селах Закарпаття. До прикладу, закарпатець Руслан Безик із села Солочин (Свалявщина) різникує із 15 років. Каже, що в грудні, який є найгарячішою порою для людей його професії, ріже свиней щодня, іноді й по дві.

– Увесь процес – від колення до виготовлення ковбас – займає в мене 6–7 годин, це робота із звичайною тушею в 120–150 кг. Якщо свиня важить до 200 кг, справа вимагає більше часу, – розповідає майстер. – Як правило, починаю вдосвіта, о 5–6-й ранку, за дві години встигаю обсмалити й розібрати тушу. Працюю залежно від того, як замовляє господар: хоче колоти свиню чи різати, збирати кров чи ні, скільки окороків планують залишати на шовдарь, як ґаздиня запланувала розподілити м’ясо – що пускати у виробництво пікниць, шойта та гурок, що коптити, що покласти на зберігання в морозильну камеру…

Навчився майстерності пан Руслан у своїх вуйка та діда: допомагав їм хлопчаком із 8 років.

– Є й ті, хто не кличе різника. То можуть поратися зі свинею й два дні, найменше півтора, а вміла людина спорядить усе за півдня, тому ґазди, що цінують час, радо запрошують різника на допомогу, – каже Руслан.

Він бере за працю, «що ґаздиня покладе в сумку», а Щарлотта Чізмар каже, що в угорських селах краю за роботу гентешів визначена такса: різнику дають 2 кг найкращого м’яса, пікницю та гурку або грошовий еквівалент, що становить приблизно 300 грн.

Руслан Безик у конкурсі різників у Гечі не бере участі. Каже: «То розвага, а це робота».

– На розваги нині часу нема, хоча любив би м подивитися на роботу мадярських гентешів, – зазначає пан Руслан.

Тетяна КОГУТИЧ

DSCF4371

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: RSS, Новини Берегова, Новини Закарпаття, Новини Сваляви, Новини України, Соціо, Фоторепортаж, ЯНДЕКС.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

Коментарі відключено.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Останні коментарі

Останні оголошення

Краща піца в Ужгороді – Безкоштовна доставка

Хустський відділ поліції запрошує абітурієнтів

Вітаємо з сонячним 65-річчям рідну матусю Соню Йосипівну Бенца!

Вітаємо з днем народження гарну, ніжну та люблячу похресницю Анастасійку Лакатош

Вітаємо з першим рочком гарненького хлопчика Федора!

Найпопулярніше

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити