https://rx.ua

Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua

Український газовий план Б на межі зриву

18.09.2014 - 12:04 | Переглядів: 806

58229Росія перешкоджає реверсним поставкам газу до України, не гребуючи всіма можливими засобами. Кремль застосовує як конкретні кроки, так і політичний тиск на клієнтів з Європи.

Аби обійтися без російського газу, український уряд разом з НАК «Нафтогаз» запланував організувати реверсні поставки через три основні пункти пропуску газу на кордонах України та ЄС – Хермановице (Польща), Велке Капушани (Словаччина) й Берегово (Угорщина).

Найбільші надії покладалися саме на словацький напрямок, який має в чотири рази більшу пропускну спроможність, аніж угорський та польський разом узяті, – близько 26 млн. кубометрів на добу. На офіційному відкритті реверсу газу зі Словаччини, що відбулося 2 вересня, Арсеній Яценюк заявив: річні поставки газу зі СР сягатимуть 10 млрд. кубометрів, і завдяки цьому Україні вдасться замістити 40% блакитного палива, яке ми купуємо в РФ. Окрім цього, ціна за тисячу кубометрів словацького газу, котрий Словаччина купує в Росії, становить для України 320–330 доларів у той час, як РФ пропонує нам купувати газ по 385 доларів. І це вже ціна зі стодоларовою «знижкою».

Однак на етапі тестових реверсних поставок газу зі Словаччини до України, які розпочалися ще 16 серпня, «Газпром» знизив на третину поставки газу через компресорну станцію у Велке Капушани. Якщо на початку серпня через СР в Європу надходило 90–92 млн. кубометрів на добу, то до початку вересня цей обсяг зменшився до 61–63 млн. кубометрів.

Наразі зменшення обсягів транзиту через Словаччину не вплинуло на реверс до України чи на закачування блакитного палива в європейські підземні сховища газу, але якщо у Словаччини не буде надлишку газу, то Україна не отримає реверсу.

Угорський реверсний напрямок також під питанням. Голова «Укртрансгазу» Ігор Прокопів розповів, що Росії вдалося штучно підвищити ціну на газ на угорському ринку до 400 доларів за тисячу кубометрів. Така вартість, відповідно, є невигідною для України, а тому це перешкоджає повному завантаженню угорського маршруту поставок реверсного газу в нашу країну. Обсяги по цьому напрямку – 3,5 млн. кубометрів на добу.

Постачання палива з Польщі було взагалі повністю припинено 9 вересня, оскільки Росія без попередження обмежила поставки полякам на 25%. Тому надлишків, які можна було би продавати Києву, у Варшави не залишилося. Очікувані обсяги від реверсу з Польщі до України мали сягати близько 4 млн. кубометрів на добу.

Окрім вищевказаних конкретних кроків, у Кремлі використовують і політичний тиск на ЄС. Так, у повідомленні The Financial Times ідеться: «В Європі дипломати та представники бізнесу кажуть, що «Газпром» може скоротити обсяги експортованого газу, аби в ЄС просто не було зайвого палива для реверсу в Україну. «Вони («Газпром», – авт.) цілком прямо говорять про це», – зазначає один із послів ЄС. Подібні обмеження можуть викликати дефіцит газу не тільки в Україні, але й у самій Європі».

Намагання РФ вплинути на реверс газу європейських країн до України призвело до зменшення власних поставок через Словаччину й Польщу до мінімуму та штучного збільшення ціни газу для Угорщини. Росія вибирає збитки для себе, тільки б завдати наступного удару енергетичній безпеці України напередодні опалювального сезону.

Оксана ЧОПАК

«Карпатський об’єктив»

 

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: RSS, Місцева політика, Новини Берегова, Новини Закарпаття, Новини світу, Новини Ужгорода, Новини України, Польша, Словаччина, Угорщина.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

Коментарі закриті.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити