https://rx.ua

Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

11.04.2016 - 17:51 | Переглядів: 408

Проблеми енергозбереження та виробництва енергії різних видів, без сумніву, посідають чільне місце серед інших, не менш значущих для людства. Здебільшого – через щоденний попит на енергію та, звісно, її вартість.

12961199_10206500990099623_8037918150674333720_o

Все частіше ми починаємо шукати альтернативу гідро- та атомній енергетиці, пристосовуючи потенціал навколишнього середовища для виробництва цього безцінного ресурсу. Поряд з гідро- та атомною енергетикою сьогодні широко застосовуються вітроенергетика, енергія морських хвиль та сонячна енергія. Саме на останній – сонячній – пропоную зупинитися більш детально та розглянути її розвиток в Закарпатській області.

Трошки історії

В Україні свій розвиток використання сонячного освітлення для виробництва енергії започаткувало у далекому 1985 році. Саме тоді була побудована перша промислова сонячна електростанція СЕС-5 на Керченському півострові поблизу міста Щолкіне в Криму. Вона мала потужність 5 МВт – таку, як і перший ядерний реактор. Але в середині 90-х років її закрили. За 10 років роботи вона дала 2 мільйони кВт/год електроенергії. Пізніше в країні будувались лише міні-електростанції. Новий виток у розвитку геліоенергетики розпочався вже у XXI сторіччі, за часів незалежної України. Так, восени 2010 року було введено в експлуатацію першу потужну сонячну електростанцію, яка також була побудована в АР Крим поблизу села Родникове. Місце будівництва було обрано не випадково – адже саме тут збігалися два фактори: сприятливі кліматичні умови в районі та розташування поблизу високовольтних ліній передач, аби забезпечити доступ до національної електромережі та, по можливості, знизити інвестиційні витрати. В 2011 році, знову ж таки у Криму, була побудована найбільша у світі (на той момент) сонячна електростанція потужністю понад 105 МВт. Її площа чимала – 200 гектарів – і дорівнює площі 260 футбольних полів. Діюча електростанція може виробляти 132,5 мільйонів кВт/год відновлюваної електроенергії в рік та дозволяє скоротити викиди СО2 на 105 тисяч тон на рік.

Потенціал використання сонячної енергії для виробництва електроенергії в Закарпатті певно теж чималий. Декілька запланованих проектів вже набули практичного втілення – сонячні електростанції побудовані та активно використовуються місцевим населенням.

В селі Ірлява, на Ужгородщині, побудована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція ТОВ «Сонячна енергія ПЛЮС». ЇЇ будівництво здійснили використовуючи італійську технологію у дуже стислий термін – всього за 6 місяців. Розташована вона на 23-х гектарах та “складена” з 43 тисяч блоків-панелей. Пікова потужність цієї “крихітки” становить 10,09 МВт, а планове виробництво електроенергії на згаданому об’єкті сягає 11 мільйонів кВт/год на рік. Цього більш ніж достатньо, аби забезпечити електроенергією увесь Великоберезнянський район.

Як вона працює?

Модульні блоки, що збирають сонячну енергію, поєднані один з одним. Згодом «зібрана» енергія Сонця трансформується в електричну, і вже за допомогою інверторних підстанцій перетворює струм з постійного у перемінний. Далі – через трансформаторну підстанцію енергія поступає у загальну мережу.

Самі ж блоки розташовані під кутом 30 градусів до поверхні землі на такій відстані, щоб не залишити у тіні своїх “сусідів”.

Що цікаво, сонячні панелі захищені від несприятливих погодніх умов (снігу, граду, дощу). Блоки очищаються самостійно, отже, спеціального обслуговування не потребують, тому з персоналу на електростанції можна побачити лише охоронців. Ну, а найважливіше, що такі електростанції є абсолютно безпечними для навколишнього середовища.

Одночасно з викладеним доречно згадати й про спротив місцевих мешканців будівництву цього об’єкту. В 2013 році мешканці села Середнє блокували вулиці та перекривали дорогу сполученням Ужгород–Середнє–Ірлява–Чабанівка. Все через те, що автомобілі, завантажені андезитовими відходами, проїжджаючи дорогами селища, руйнували дорожнє покриття явно не розраховане на такі навантаження. Можливо, іншим фактором також були нерозуміння та відсутність інформації про об’єкт будівництва й перспективи його розвитку.

Резюмуючи, можна сказати, що така електростанція в Закарпатті не єдина. Використовують сонячну енергію декілька з них, які також розташовані неподалік обласного центру. Ще одна – в селі Теково, що на Виноградівщині. Загальна потужність лише трьох геліоелектростанцій – 18 МВт. Для порівняння: виробництво “класичної” електроенергії у Закарпатті зосереджено на 8 гідроелектростанціях загальною потужністю понад 37 МВт.

Юрій ЛОМАКІН

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: RSS, Економіка, Новини Закарпаття, Новини Ужгорода, Соціо, Технології, Фоторепортаж, ЯНДЕКС.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

Коментарі закриті.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити