Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua
Оксана ЧопакАвтор:
Журналіст видання "Карпатський об'єктив"

Письмо як релігія

22.03.2016 - 13:18 | Переглядів: 289

свідки словаДо антології прози літературного угруповання «Свідки слова» увійшли роботи дванадцяти молодих українських письменників. Збірка містить прозові твори на найрізноманітніші теми й життєві ситуації з традиційним чи зовсім не очікуваним завершенням. Знайдуть щось цікаве для себе любителі пригод, триллерів, драм, автобіографічних роздумів на межі реальності та навіть кумедних історій. Назва «Свідки слова», епілог і кількість з дванадцяти письменників ніби проводять паралель між релігією і літературою. Та, розгорнувши книгу, розумієш – проза й справді для цих молодих людей стала ніби релігією.

Читаючи «Дорогою на схід» Сергія Демчука, цікаво побачити роботу медівників зсередини, автор вдало описує не тільки місця, а й дійство, сюжет активний, постійно в русі, написано просто, на зрозумілій мові. Однак простота написання ніби компенсується складністю сюжету. Багато деталей описано так, що легко вимальовується картина того, що відбувається, як саме і де. Несподіваний фінал ставить жирну крапку в історії «Дорогою на схід», історії, що лягає у пам’ять легко. У творі «Валіза» автор закладає інтригу і тримає на ній увагу читача усю розповідь. Тут, як і в першому творі головний герой зовсім не супермен, а проста, пересічна людина. Дуже вдало підкреслені її риси в дії.

Микита Григоров чудовий майстер слова, застосовує несподівані порівняння й уособлення, однак читачу важко відразу уловити суть, доводиться кілька разів перечитати знову, однак все не так просто і читач може лише примарно здогадуватися, що «ти» – то кохана, а «він» – то, напевно, його ліпший друг, котрий відібрав кохану. Прямо нічого не вказано, тому твір «Садівниця» не такий вже й легкий для сприйняття. «Сіль озера» – історія-спомин про війну, що спливає у голові у рибалки. Страшні сцени знущань і убивств оживають від деталізованого описання. Надто багато подробиць деталізовано, мова складна, важко не втратити нитку уваги під час читання, доводиться повертатися кілька разів, перечитувати, щоб зрозуміти переходи між діями. Просто пробігти очима цей складний текст не вдасться, доведеться трохи напружити голову й уяву. «Вінницькі враження» – своєрідний звіт «зсередини» фестивалю, особливо цікавий тим, хто про нього чув, але не вдалось потрапити. Прочитав – ніби побував. І тут також, як і в попередніх двох творах, мова не прозова, а наче поезія, виструнчена в рядки. «Причастя» –  моторошна історія для любителів містики, нагадує Гоголя.

«Янгол з кручі самогубців» Романа Батьковича – чудова історія, легко написана, щоправда, кінцівку спершу не зрозуміла, перечитала ще раз момент про світло з вікна врешті здогадалася. Фінал неочікуваний. Коли читаєш «Героя», в голові постає ніби американський фільм. Пізнавальна, захоплива й дуже хороша розповідь на п’ять зірочок.

Марія Косян представила у збірці психологічні оповідання, що нагадують уривки сюжетів із фільмів, які вже колись ніби десь бачив. Але кінцівки у всіх них несподівані і не схожі. Чтиво не для підняття настрою чи просто розваги, для любителів триллерів. «Трійця» – достеменно не зрозуміло хто, де і що. Багато займенників – ми, вони, нас, він, тощо заплутують під час читання, втрачається суть, і тільки наприкінці з’ясовується, що то була сім’я. Але і це не прояснює цю сумбурну історію, наче клуби диму, якісь уривки дій, викрики, якісь приміщення. Не зрозуміло де це, хто і чому. «Чорні цитрини» – розповідь божевільної, в якої у голові звучать голоси, і яка згадує своє дитинство, насилля, війну. Сюжет динамічний, цікавий, але психологічно важкий, залишається гіркий післясмак для роздумів про жорстокість світу і те, що далеко не всім так пощастило з безтурботним і мирним дитинством, як тобі самому.

В автобіографічну розповідь Сергія Одаренко «Гіркий жовтень» занурюєшся з головою. Цікаві, нетипові герої, вдале переплітання сюжетних ліній, знайомить читача зовсім зблизька з тим, що відбувається з героєм, почуваєшся ніби в його шкурі. Кінцівка наче й завершена, але хочеться продовження сюжетної лінії з дівчиною, схожою на лисицю.

В творі Володимира Страченко «Кришталевий світ» застосовані цікаві уособлення, яскраві деталі. Поринаєш у дитячі спомини героя, й, разом з ним шукаєш якусь психологічну травму, котру він отримав у дитинстві, і в дорослому віці намагається зрозуміти її витоки. У наступній розповіді автора «Грегова зрада» головний герой мучиться споминами і докорами сумління. Помилка, яку скоїв у молодості, досі не дає йому відчуття спокою, а попросити вибачення вже немає у кого. Спогади й реальність сплітаються воєдино, і тільки захоплива кінцівка прояснює, що і чому так сталося. Достойний сюжет, захоплива історія, вдало підкреслені людські слабкості. Те саме можна сказати і про «Останню роль Мадлен Краус». Цікава розповідь, змальовані персонажі унікальні, інтрига, неочікувана розв’язка – неможливо відірватися, не завершивши читання.

Олег Полоз описує у «Химері Скіфській» міфічне сновидіння, але героїня прокинулась і поринула в сірий будень: маршрутка, робота, рутина. Кінцівка не чітка, слабкий зв’язок між першою і другою частинами твору. Друзки – авторські роздуми, можливо, комусь і стануть близькі по духу, а комусь і зовсім не зрозумілі і не доречні. У творі «І прочинилися двері» закладена цікава ідея, автор наштовхує на роздуми щодо цінності одного людського життя над багатьма іншими. Прекрасно підкреслені важливість сімейних цінностей, але трохи не зрозуміле закінчення, ніби не вистачає цілісності, завершеності історії, висновку. Певно, автор залишає це на розсуд і совість читача. «Органіст – чи не найкращий твір збірки, про життя людини, відданій мистецтву. Смерть близьких, самотність, трохи містики, і трішечки чуда. Прекрасна історія, чудово написана, вдало підібрані деталі, герої.

Іванка Урда «Червоні троянди для мами» – емоційно важка, водночас цікава й проста розповідь про важку втрату близької людини і життя після цього. Емоційна аісторія «Басові партії» – молодіжна пригода, описані такі яскраві почуття молодих сердець, неочікуваний фінал.

У гумористичній розповіді «Полювання на барана» Євгена Спіріна присутні і чорний гумор, і «добрі» жарти й трохи іронії. Кумедні ситуації й пригоди в невеселому для більшості людей місці – морзі, дещо розважать читача, розсмішать, або хоча б викличуть здивування. Мова розповіді проста, лаконічна, активне дійство, смішна кінцівка.

«Брак№138» Маргарити Варзар – сподобається поціновувачам фантастики майбутнього. Інший твір автора «Мансарда чоловіка в циліндрі» – містична історія, чимось нагадує Булгакова, несподівана кінцівка, гарно описані деталі героїв, місце дії.

Внутрішній погляд на світ головного героя розповіді «Мій холод» Сергія Пивоварова пронизаний песимізмом, навряд чи сподобається любителям «легкого» чтива чи хеппі-ендів.

Перша частина твору «Завтра не існує» Віталія Третяка – лав сторі, динамічна пригода, події відбуваються в знайомому багатьом місті, чудово описані деталі дають змогу поринути з головою в міську суєту, відчути по-справжньому дух міста. Це все вдало переплетене із любовною лінією розповіді. Друга частина дещо більш драматична, кінцівка не менш цікава, аніж зав’язка пригоди, але цікавість читача залишається не задоволеною. Адже до останнього рядка читач намагається отримати відповідь, куди ж поділася вона – героїня лав сторі?

У підсумку, антологія молодих письменників читається на одному диханні, переходиш від твору до твору, наче пірнаєш і виринаєш з морських хвиль. Кожен сюжет по своєму захопливий, герої непересічні, кінцівки несподівані. Деякі твори легко могли б стати основою для крутого голлівудського сценарію, інші ніби самі просяться, аби їх розширили до повноцінної книги – роману, фентезі чи пригоди на безліч розділів і купи сторінок. Ну, і любителі нетипових жанрів також знайдуть в антології для себе щось справді нове, що надихне і підштовхне сміливі творчі пориви.

Оксана ЧОПАК

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: Без категорії.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

Коментарі закриті.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити