https://rx.ua

Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua

Екскурс у шахове минуле Закарпаття

01.02.2016 - 19:02 | Переглядів: 503

Сьогодні на озброєнні у молодих шахістів затишні клуби, кваліфіковані наставники, сучасний спортінвентар, потужні комп’ютери з шаховими програмами тощо.

2

Це раніше якийсь новий хід в дебютній теорії доводилося аналізувати кілька днів, а то й місяців. Сьогодні цей процес значно спростився. Виставляєш позицію на моніторі, тиснеш «ОК», і залізний помічник видає тобі безліч партій та варіантів зі всесвітньої бази даних.

Зрозуміло, що так було не завжди. У довоєнні роки розвиток шахів, та й спорту взагалі, в Закарпатті, яке входило до складу Австро-Угорщини, а згодом – Чехословаччини, знаходився у первісному стані. Держава грошей на цю галузь не виділяла, усе трималося на ентузіазмі кількох активістів та небайдужості поодиноких меценатів.

Варто згадати те, що сталося рівно 70 років тому. На початку далекого післявоєнного 1946-го, відбулися знакові для розвитку закарпатського спорту події. За підтримки держави в містах і селах почали утворюватися місцеві комітети фізкультури. Керівники цих установ разом з любителями і ентузіастами різних видів спорту дали старт будівництву міцного спортивного фундаменту. Потужного імпульсу отримала і шахова гра. у місті та на селі, почали створюватися шахові гуртки, проводитися шахові турніри, на фінансування яких державні спортивні структури, попри нелегкі часи, виділяли чималі кошти. І шахове життя завирувало.

Вже в лютому 1946-го в Ужгороді відбувся перший шаховий зліт, на якому провідні шахісти обласного центру створили шаховий клуб імені видатного радянського гросмейстера Михайла Ботвинника. Окремого клубного приміщення тоді, на жаль, організувати не вдалося, зважаючи на складні часи, але було обрано актив клубу, прообраз сьогоднішньої шахової федерації.

Серед фундаторів шахів тих часів варто відзначити ужгородців С.Ткаченка, В.Федака, Е.Ковача, В.Яцка, Л.Гольцмана, В.Лендєла, В.Строєва, С.Петрашка, мукачівців Й.Сотмарі, М.Локкера, П.Железнова, берегівчан Т.Гержені, А.Гайдоша, А.Кевера, іршавчан М.Регу, В.Горзова, перечинця М.Гапака, тячівця В.Деяка та багатьох інших. До шахової спільноти долучилися і офіцери Радянської Армії, які залишилися служити в Закарпатті. Ось так виник такий собі сплав місцевих та приїжджих шахістів.

фото ткаченко

Ткаченко

У кінці року відбувся перший офіційний чемпіонат нашого краю, в якому перемога дісталася військовому лікарю з Виноградова А.Гуляру. Військові ще деякий час правили бал в шаховій ієрархії краю, але через пару років їх відсунули на другі позиції наші земляки. Найкращих успіхів досягли Степан Ткаченко з Ужгорода та мукачівець Людвиг Візінгер, які кілька разів вигравали обласні повоєнні чемпіонати.

Наступним кроком стало створення спортивних товариств: «Більшовик» (згодом «Авангард»), «Спартак»,«Колгоспник» (згодом «Колос»), «Буревісник», «Локомотив», які долучили до шахових змагань широкі верстви трударів різних професій. Популярна гра прийшла у виробничі колективи, в міста і села.

Ось так 70 років тому було закладено фундамент шахової будови Закарпаття. Сьогодні майже усі тодішні натхненники давньої мудрої гри, на жаль, пішли з життя, залишивши по собі здібних учнів і безліч добрих справ.

Аркадій ВОРОВИЧ

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: RSS, Інші види, Історія, Новини Закарпаття, Новини Мукачева, Новини Ужгорода, Новини України, Спорт, ЯНДЕКС.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

Коментарі закриті.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити