https://rx.ua

Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua

Велика міграція загрожує Європі?

06.10.2015 - 19:45 | Переглядів: 726

Проблема мігрантів та біженців, яка й раніше існувала для окремих країн Євросоюзу, сьогодні стала питанням номер один для всієї Європи, затьмаривши собою навіть події в Україні.-1x-1 - копия

Основні потоки біженців прямують із охопленої війною Сирії та Іраку. Проте серед утікачів чимало вихідців із Афганістану, Пакистану, Нігерії, Сомалі, Ємену та інших країн Азії й Африки.

Кількість біженців, які залишають рідні домівки через війну та намагаються потрапити до ЄС, рекордно зросла протягом 2015 року. Тільки через Середземне море за цей час до Європи прибуло 220 тис. мігрантів. При цьому число загиблих у морі за той же період становить понад 2,1 тисячі чоловік. У липні кількість мігрантів біля кордонів ЄС уперше перевищила 100 тис. за один місяць. Від січня до липня 2015 року притулку в країнах ЄС просили 438 тис. нелегальних мігрантів, із яких 126 тис. – мешканці Сирії.

Однак у самому Євросоюзі немає єдності щодо шляхів вирішення цієї проблеми. Дискусії тривають як між представниками окремих країн ЄС, так і в середині кожної держави окремо.

Німеччина приймає основний удар

У першу чергу потрібно виділити позицію Німеччини, яка, здається, готова прийняти на себе основний удар від потоку біженців. Нещодавно влада країни оголосила, що розраховує надати притулок 800 тис. мігрантів до кінця поточного року і тому виділила на біженців 6 млрд євро. А німецький віце-канцлер Габріель Зігмар заявив про те, що влада Німеччини розраховує приймати близько 500 тис. біженців щорічно протягом декількох років, повідомляє британське видання «The Guardian». «У мене немає сумнівів у тому, що, можливо, й більше», – додав він. Водночас Зігмар підкреслив, що інші європейські країни повинні також узяти на себе частину відповідальності. Франція, Великобританія і навіть латиноамериканські країни вже зобов’язалися прийняти десятки тисяч мігрантів.

Квоти на біженців для країн ЄС

Новий план розміщення біженців у країнах ЄС було представлено Європейському парламенту 9 вересня. Міністри внутрішніх справ країн Євросоюзу зібралися в Брюсселі в понеділок, 14 вересня, для обговорення пропозицій Виконавчої комісії Євросоюзу, згідно з якими країни ЄС зобов’язані розподілити 160 тис. біженців між собою за квотами. Представники Єврокомісії вирішити питання про надання можливості країнам ЄС відкупитися від обов’язкових квот на прийом мігрантів, щоб знизити градус протистояння між країнами – членами блоку, і тим самим поліпшити ситуацію з кризою мігрантів, пише видання «The Financial Times».

З цього приводу президент Франції Франсуа Олланд уже заявив, що його країна протягом двох років прийме на своїй території ще 24 тис. біженців. А прем’єр Британії Девід Кемерон повідомив про готовність прийняти 20 тис. мігрантів протягом 5 років, однак виключно з таборів ООН біля кордону Сирії. Раніше Кемерон заявляв, що Британія несе «моральну відповідальність» перед тими, хто залишився без домівки внаслідок сирійського конфлікту. Протягом останніх чотирьох років статус біженців у Британії отримали майже 5 тис. сирійців.

Як бачимо, лідери Британії і Франції хоча й декларують, що нададуть притулок біженцям, однак цифри далекі від тієї кількості мігрантів, яку готова прийняти й уже прийняла Німеччина.

Хто проти біженців?

Окрім того, сьогодні є особливо гострою проблема вироблення спільної міграційної політики в рамках ЄС. Суттєві розбіжності в підходах лідерів різних країн є очевидними. Наприклад, «Вишеградська четвірка» (Чехія, Словаччина, Угорщина і Польща) вже виступила проти плану ЄС за квотами на мігрантів. На їхню думку, цей механізм розподілу ситуацію не вирішить.

Проти мігрантських квот виступив і президент Румунії Клаус Йоханнис. Як повідомляє «ЄвроПравда» з посиланням на Romania TV, він заявив: «Я із незадоволенням відзначив проект, представлений Єврокомісією в Європарламенті. На мій погляд, це не приведе до врегулювання кризи».

Влада Словаччини ще в серпні заявила, що пустить у країну біженців із Сирії, але тільки християн або атеїстів, передає «Бі-бі-сі». Представник словацького міністерства внутрішніх справ Іван Метик сказав, що Братислава не прийме біженців-мусульман, оскільки «вони не зможуть почуватися тут, як удома». За його словами, це робиться для того, щоб не порушувати гармонію у відносинах між різними громадами, що живуть у країні.

Угорщина – одна з країн, які гостро відчули труднощі через значний наплив біженців. Для мігрантів це транзитна держава. Люди прибувають сюди з метою потрапити до країн Західної Європи, у першу чергу в Німеччину й Австрію. Однак 25 серпня тут зафіксували рекордну кількість мігрантів – 2,5 тис. чоловік. А загалом до Угорщини цього місяця потрапили вже 34 тис. осіб. Наступного дня угорська поліція застосувала сльозогінний газ проти мігрантів на кордоні. У зв’язку з цим прем’єр Угорщини Віктор Орбан закликав Берлін і Відень закрити кордони для біженців. На його думку, обидві держави повинні «гранично ясно сказати», що вони не стануть більш приймати мігрантів, інакше в Європу й надалі приїжджатимуть «мільйони людей». 13 липня в Угорщині офіційно почалося будівництво 4-метрової стіни на кордоні з Сербією з метою зупинити приплив мігрантів, що намагаються потрапити до Євросоюзу через південний кордон країни. А 15 вересня угорський уряд оголосив надзвичайний стан у двох районах поблизу кордону із Сербією. Відтепер біженці можуть бути депортовані у Сербію за лічені години.

Усередині ЄС знову постали кордони

Влада Німеччини 13 вересня оголосила про введення прикордонного контролю з Австрією на тлі того, що тисячі мігрантів прибули в країну за останні дві доби, повідомляє «Русская служба Би-би-си». Міністр транспорту ФРН Александр Добріндт повідомив, що країна «досягла ліміту» з прийому біженців. За словами чиновника, які цитує УНІАН, «зараз важливо вжити заходів для зупинки потоку мігрантів на німецькому кордоні, також необхідно відновити там дієвий контроль». При цьому міністр зазначив, що «через повну відмову ЄС захист зовнішніх кордонів Євросоюзу більше не забезпечений».

17 вересня Словенія ввела тимчасовий контроль з півночі на кордоні з Угорщиною. Того ж дня Німеччина ввела прикордонний контроль з Чехією, повідомляє «Reuters». Як зазначив речник федеральної поліції Крістіан Майнхольд, контроль було розпочато для того, щоб запобігти злочинцям, які займаються нелегальними перевезеннями мігрантів. Можливість введення тимчасового контролю на окремих ділянках кордону розглядають й інші країни Євросоюзу.

Наплив біженців розділив християнську Європу

Дискусія щодо проблеми мігрантів триває не тільки між лідерами різних країн ЄС, а й у суспільному середовищі кожної з них. Якщо благодійні християнські організації допомагають біженцям, то радикально налаштовані політики, популісти та націоналісти вважають їх проблемою.

Європейські церкви й релігійні благодійні організації відіграють важливу роль у допомозі мігрантам і переконують ставитися до них гідно. А з іншого боку, радикально налаштовані політики та націоналісти б’ють на сполох, переконуючи, що біженці з Близького Сходу становлять загрозу європейській релігійній культурі, яка панувала на континенті багато століть, пише «The Economist». У деяких країнах триває жорстка суперечка між двома протилежними таборами. Наприклад, в Італії католицька церква та благодійні організації захопилися допомогою бідним мігрантам і відстоюють їхні інтереси. Нині Папа Римський закликав кожну християнську громаду прийняти сім’ю біженців. Але не всі італійські католики та їхні політичні представники згодні з цим. Аналогічна ситуація в Німеччині, де лідери прогресивних церков стали головними об’єктами критики з боку руху «пегіда», який виступає проти поширення мусульманства в Європі.

Чи припиниться потік біженців?

Сьогодні в Європі ще тривають суперечки щодо біженців. Однак якщо в найближчому майбутньому потік мігрантів не зменшиться, то ситуація зміниться докорінно. Франція вже має проблеми з мусульманами. І навіть така країна, як Німеччина, котра сьогодні декларує, що може прийняти чи не мільйони біженців, урешті змушена буде сказати «стоп». Попри впевненість уряду, що ситуація під контролем, мільйони мусульман не легко буде інтегрувати в німецьке суспільство. Окрім того, у країнах, звідки прямують біженці, досі фіксується висока народжуваність. Немає причин вважати, що мігранти народжуватимуть менше дітей на «новій Батьківщині». А отже, з року в рік ісламський елемент у Європі невпинно зростатиме природним шляхом.

Але які є надії, що ситуація на Близькому Сході стабілізується і потік біженців припиниться? Поки що події розгортаються навпаки, вузол зав’язується дедалі міцніше. На сьогодні понад 2 млн сирійських біженців перебувають у Єгипті, Іраку, Йорданії та Лівані, ще 1,9 млн осіб – у Туреччині. Між тим, багаті країни близькосхідного регіону – Саудівська Аравія та ОАЕ – часто піддаються критиці за небажання розгорнути широку кампанію з допуску біженців на свою територію. Окрім Сирії та Іраку, де триває війна, люди тікають із інших мусульманських країн здебільшого від бідності, нестабільності та ісламських терористів-екстремістів. Тенденції, що призвели до воєн і соціальних потрясінь у державах Близького Сходу, виникли не сьогодні. Ці процеси тривають уже десятки років і навряд чи можуть бути вирішені в короткотерміновій перспективі.

Демографічний вибух переростає в соціальний

Ще на початку 90-х років відомий американський політолог Самуель Хантінгтон у своїй фундаментальній праці «Зіткнення цивілізацій» прогнозував соціальні потрясіння, війни, міграцію та посилення агресивного ісламського руху в арабських країнах. Причини він наводив доволі прості. Серед різних соціально-економічних та геополітичних факторів дослідник виділив демографічні процеси. У минулі десятиліття в таких країнах, як Сирія, Єгипет, Туніс, Алжир, Марокко та інших, відбувся нечуваний демографічний бум. Історія свідчить, що, як правило, демографічних вибух через 20–25 років переростає в соціальний. Хантінгтон писав, що у 2010-х роках частка молодого покоління в арабських країнах досягне максимального рівня. Молодь – це уособлення протесту, нестабільності, реформ і революцій. І якщо режими в цих країнах не зміняться (а так і сталося), то молоді люди 20–30 років не будуть мати інших шляхів реалізувати себе або навіть банально вижити, окрім як податися до бородатого дядька з автоматом чи робити революції. На жаль, Хантінгтон уже помер і не побачив «Арабської весни» та утворення «Ісламської держави». Однак з високою точністю передбачивши ці події, він попереджав про велику загрозу міграції мусульман у Європу і не прогнозував швидкого вирішення цієї проблеми.

Бойовики «Ісламської держави» серед біженців?

Чимало галасу наробили повідомлення в деяких європейських ЗМІ, що нібито в потоці біженців до Європи потрапили вже тисячі бойовиків «Ісламської держави». У соціальних мережах навіть наводили фото начебто бойовика ІДІЛ поряд зі знімком того самого чоловіка, тільки вже мігранта. Однак потім виявилося, що той дійсно воював, але не за ІДІЛ, а проти режиму Асада в Сирії, і зараз є біженцем.

Так чи інакше, інформація про бойовиків ІДІЛ серед мігрантів наробила багато паніки. Офіційні особи та експерти країн ЄС поспішили заявити, що ніякої загрози немає, а повідомлення неперевірені й, швидше за все, є елементом інформаційної війни проти Євросоюзу. Подібні заяви були розтиражовані у ЗМІ, аби запобігти панічним настроям. Але чи дійсно здатен ЄС проконтролювати стотисячні потоки біженців і не пропустити ісламських фанатиків або бойовиків ІДІЛ? Думаю, ніхто не може бути впевнений у цьому на 100%, особливо зважаючи на той хаос, який уже мав місце в процесі міграції. А з іншого боку, чи пропустять лідери «Ісламської держави» таку можливість? Людей, готових померти за ідею в них вистачає. Тому, незважаючи на те, що чутки про бойовиків ІДІЛ, замаскованих під біженців, на сьогодні офіційно не підтверджені, така вірогідність дійсно існує.

Руслан ФАТУЛА

 

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: RSS, Новини Закарпаття, Новини світу, Новини Ужгорода, Новини України, Польша, Румунія, Словаччина, Соціо, Угорщина, ЯНДЕКС.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

Коментарі закриті.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити