https://rx.ua

Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua

Затяжна криза закарпатського бігу

16.07.2015 - 11:30 | Переглядів: 119

???????????????????????????????Про це нещодавно ми мали розмову з відомим у минулому бігуном, а тепер невтомним тренером Ужгородської дитячо-юнацької спортивної школи № 1 Миколою Мокринським.

– Хоча ще давні греки викарбували на скелі крилатий надпис: «Хочеш бути сильним – бігай, хочеш бути красивим – бігай, хочеш бути мудрим – бігай!» – розмірковує Микола Миколайович, – у нашій державі, що перебуває в тривалій постімперській параної, біг та й інші види легкої атлетики залишилися «спортом для бідних». Почесними стали види, за які треба платити. А до того ще й купувати дорогі форму та амуніцію. Те, що безкоштовно, якось перестало радувати обивателя. Та й діти, в унісон батькам, швидко лишають легку атлетику, хоч і мають часто-густо чудові здібності. Особистий приклад тренера, успіхи відомих місцевих легкоатлетів не впливають належно на свідомість потенційного молодого поповнення лав королеви спорту.

Дійсно, рівнятися закарпатській юні є на кого. Скажімо, Едуард Гапак із села Підгорб на Ужгородщині активно виступає під знаменами бігового клубу далекого Нью-Йорка. У різних країнах світу належно показують себе Анатолій і Наталія Малі. Підросла й молода генерація. Своїми здобутками на дистанції півмарафону здивував студент Андрій Іванов, котрий подолав нелегку трасу вулицями Будапешта за одну годину та 11 хвилин. Відтак він, повторивши зі значною перевагою над суперниками минулорічний успіх, виграв міні-марафон (4200 м) у жовтневому Кошице (Словаччина). Тренує М.Мокринський і лицарів спортивного орієнтування, яким часто в одних змаганнях доводиться бігцем долати до сотні кілометрів. Тому й роль легкої атлетики в цьому виді спорту домінантна. Радує, що Євген Сиротов став чемпіоном Європи серед кадетів, а відтак йому присвоїли звання майстра спорту.

З приводу негараздів в улюбленій царині легкої атлетики висловлюється і заслужений тренер України Віктор Казанін, який приїхав із Києва:

– Дивуватися нічому, – каже він. – От, згідно із календарем, має відбутися першість тієї чи іншої області серед дитячо-юнацьких спортивних шкіл. А тренера ставлять перед фактом, що на відрядження немає ні копійки. Шукай, мовляв, спонсорів або плати зі своєї куцої зарплати. Тобто вимоги до тренерів залишились, як за радянського часу, але організаційно та фінансово це ніяк не підкріплено. Немає ні спортивних зборів, ні коштів на відрядження, ні на закупівлю форми хоча би для найбільш здібних лицарів королеви спорту. Тому й не може тренер запропонувати групам початкової підготовки щось цікаве, а залишається «бити» тільки на свідомість. А це крик волаючого в пустелі. Хоча, знаю, в Ужгороді робить усе можливе для приваблення на доріжки молодий тренер Руслан Граб, котрий закінчив Львівський інститут фізкультури, де спеціалізувався в бігові на 400 і 800 м. Та він не вирішить усього пласту проблем. А жаль… Дуже багато в нас талановитих дітей. Важко без фінансування, цільового направлення їх у пільгові літні табори, без бачення спортивними керівниками майбутнього легкої атлетики.

– ДЮСШ при міському спорткомітеті, – міркує Микола Мокринський, – має займатися розвитком легкої атлетики в Ужгороді, а не готувати чемпіонів України чи Європи. Останні ж бо й з’являються за умови максимальної масовості в «низах».

До останньої апелює і вчитель фізкультури ЗОШ № 5 Роберт Талабіра. Він послідовно, найчастіше без належної винагороди, працює з малечею і в класі, і поза ним. Дає вихованцям навички правильного бігу, а головне – здорового способу життя. Біля нього вчиться і красивого потужного бігу, і педагогіки студент Київського університету фізкультури Максим Митровка. Любо-дорого подивитись, як вони удвох щодня пролітають набережними, майже не торкаючись їх, до місця солоних тренувань – на «Спартак» чи «Авангард». Цілком помилково, думає ужгородська громада, від Р.Талабіри відібрали половину ставки в групах наймолодших легкоатлетів при ДЮСШ. Та помилку ніколи не пізно виправити.

…Давно склалася в більшості країн світу резонна думка, що кожен міський голова, котрий поважає себе, має створити в місті легкоатлетичний манеж. Бо ж він об’єднає всі види спорту. Доріжкою бігають усі, як і займаються в залах загально-фізичної підготовки.

Насамкінець Микола Мокринський разом із Віктором Казаніним дякують простим і добрим людям – працівникам стадіону «Авангард» міста над Ужем – за те, що не заважають роботі легкоатлетів, приязні до них, підтримують своєю живою людською теплотою. Бригада, яка обслуговує останні два роки «Авангард», просто незрівнянна. Адже від неї йде оптимістичний позитив.

На цій хорошій ноті й завершимо. Аве, королево спорту!..

Василь ЗУБАЧ

На знімку – тренер Микола Мокринський

 

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: RSS, Інші види, Новини Закарпаття, Спорт, ЯНДЕКС.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

Коментарі закриті.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити