https://rx.ua

Переходьте на наш новий сайт

ko.net.ua

Віктор Туртаєв – лицар королеви спорту, «крутого» альпінізму, шахів і шашок

01.07.2015 - 16:23 | Переглядів: 664

ТУРТАЄВ 1Давно знаю цього оптимістичного чоловіка. Він народився 14 січня в Дніпропетровську. Дитина війни. З чотирьох років знає страх бомбардувань. Із березня 1948-го, з 11 років, в Ужгороді. Після голоду та холоду на проспекті Карла Маркса в Дніпропетровську, коли ще й прийшла гірка звістка, що тато загинув у польському Кошалінському воєводстві коло Балтики. Тільки трохи згодом через Товариство Червоного Хреста знайшли могилу батька….

Опікувався малим Віктором дядько Іван Яшкін. Його донька, двоюрідна сестра В.Туртаєва, проживає тепер в Австрії. Друга сестра, Валя, – член Московської організації Спілки художників, монументаліст. При вході на Арбат красуються її грайливі скульптурні коні.

Утім, про спорт. Першою спортивною іпостассю Віктора Туртаєва була королева спорту – легка атлетика. Запам’ятався він своїм сучасникам на довгі часи тим, що був чемпіоном Закарпаття в метанні списа з чудовим і на теперішній час результатом – 70 метрів. А перед тим здивував досягненнями в цьому виді більш дальні краї – був чемпіоном Середньої Азії, виступаючи від Узбекистану.

37 із половиною років пропрацював у місті над Ужем на заводі «Ужгородприлад». Там уже зайнявся на додаток і альпінізмом. А до результатів в атлетичному виді – метанні списа – йшов самовіддано й героїчно, часто долаючи немилосердний біль. За війни маленького хлопчика під час бомбардування вибуховою хвилею викинуло на вулицю. Постійно тривожили наслідки цього, боліла вдарена нога. З’явилися на ній кісткові нарости. Їх прибирали хірургічними методами не один рік. А після операції знову брався за тренування.

Закінчив в Ужгороді третю школу. До речі, від першої школи до третьої в той час була Сталінградська набережна, а далі – Ленінградська.

Закохався в альпінізм під впливом свого товариша Віктора Барабаша, котрий щиро дружив із Володимиром Висоцьким. Постійні тренування не минули дарма. Група альпіністів із «Ужгородприладу» потрапила до збірної України з гірського туризму. Прикладом для них став знаменитий «гірський барс» Леопольд Кінсицький, ужгородець. Спершу були нелегкі вилазки на Фанські гори Паміру. Пройшли там усі складні маршрути. Туртаєв із Барабашем були лідерами багатонаціональної команди з шести чоловік. Якось дійшли до Алудинських озер на висоті п’ять тисяч метрів і несподівано, як десь на вулиці, зустріли Льову Кінсицького. Щиро поговорили й розійшлися по своїх маршрутах.

І були нові походи. Наприклад, із Таджикистану, його столиці Лушанбе, де Памір починається, піднімалися на гору Чимторга (5000 метрів). Підйом був важкий. Хвилювалися навіть, чи повернуться. Потім, після вдалого штурму, дали телеграми короткого змісту: «Ми живі».

– Словак, угорець, українець, росіянин були в групі, але головною національністю стала одна – альпініст, – згадує В.Туртаєв.

Після проходу маршруту по вузлу Матча через погану страховку Віктор Туртаєв упав із висоти 20 метрів. Це змусило призупинити заняття альпінізмом. Вижив тоді просто дивом Господнім. Упав спиною на великий рюкзак, що пом’якшило наслідки.

Усе відходить. Час невблаганний. Та незабутніми залишаються всі миті, споєні солоним потом боротьби. От спис. У цьому виді Туртаєва поважав знаний метальник Яніс Луціс. Віктор же стрімко прогресував! У Кошице навіть купив (за немалі на той час сто крон) досконалий спис – досягнення спортивної індустрії того часу. Тренувався Туртаєв зазвичай на «Авангарді». Одного разу приїхала збірна Радянського Союзу для виступів у Будапешті. На стадіоні Луціс та могутній Гарамішвілі його і знайшли. Останній побачив улюблений новий спис Туртаєва й попросив спробувати на кидок. Як відмовиш колезі по спорту? І тут можна уявити енергетику та динамічну могутність цього зовні легкого виду королеви спорту. Гарамішвілі з такою силою кинув спортивний снаряд, що він у повітрі… розлетівся на друзки. І досі Віктор Туртаєв вважає це чимось із розряду неймовірного. Але трапилося саме так.

Згадує ветеран, який наразі успішно займається шахами та стоклітковими шашками, і про споглядання в Ужгороді стрибка Валерія Брумеля, котрий подолав світовий рекорд і встановив свій – 2 м 25 см. Нелегко й цьому унікальному чоловікові тоді доводилося. Він розповідав В.Туртаєву, що на життя заробляв, працюючи на Львівському жировому заводі, – виплавляв жир. Після важкої роботи напружено тренувався. Спорту була присвячена кожна мить життєпису Брумеля. Навіть коли він поламав ногу, то не лежав безпомічно, а постійно «по-спортивному» пересувався на костурах. Потім до його квартири на третьому поверсі допоміжні засоби виносили друзі, а він піднімався туди ж на… руках.

Василь ЗУБАЧ

Новини Закарпаття – «Карпатський об’єктив»

З категорій: RSS, Інші види, Новини Закарпаття, Новини Ужгорода, Новини України, Спорт, ЯНДЕКС.

Поділитись у соціальних мережах

Ми в соцмережах:
Twitter | Facebook | ВКонтакте | Одноклассники | Youtube

1 коментар до “Віктор Туртаєв – лицар королеви спорту, «крутого» альпінізму, шахів і шашок”

  1. Альпініст коментує:

    Василь Зубач, на майбутнє: будете згадувати людину, яка є неперевершеною легендою в альпінізмі, дайте собі клопіт запам’ятати, що правильно його прізвище, ім’я, по-батькові — Кенсіцький Леопольд Всеволодович. І, до речі, ніколи ніхто з його рідних, друзів і близьких не кликав його Льовою.

Правила сайту
На сайті забороняються:
Заклики до насильницької зміни або повалення конституційного ладу чи до захоплення державної влади; заклики до зміни адміністративних меж чи державних кордонів України, порушення порядку, встановленого Конституцією України;
Заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель та споруд, насильного виселення громадян; заклики до агресії або розв'язання військових дій;
Розпалювання расової, міжнаціональної та релігійної ворожнечі;
Прямі або дотичні образи будь-кого, зокрема політиків, чиновників, журналістів, авторів статей та інших учасників ресурсу, в тому числі за національну, етнічну, расову, політичну або релігійну приналежність;
Маніпуляція суспільною свідомістю, зокрема, шляхом поширення завідомо недостовірної, неповної або упередженої інформації;
Розголошення особистої інформації будь-якої особи без її відома і попереднього дозволу;
Флуд, Флейм, Нецензурна лексика, Рекламно-комерційний текст, Особиста інформація;
Будь-які інші дії, що забороняються законодавством України.
У випадку недотримання вказаних формальних та неформальних правил редакція порталу «Карпатський Об’єктив» залишає за собою право вилучити повідомлення, яке суперечить правилам.Закрити

Цікаве

Анонси подій

Відеоновини

Відео з нашого каналу Youtube

Блоги

Погода

Фотоновини

Акція пам’яті в Ужгороді за загиблими студентами з Індії. ФОТО

У Мукачеві визначили переможців 22 чемпіонату світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Депутати від КМКС перейнялася долею вітчизняного виробника сокової та овочевої продукції на Берегівщині

У суботу відбувся весняний чемпіонат Закарпатської області з легкоатлетичного кросу. ФОТО

На Ужгородщині розташована найбільша у Західній Україні сонячна електростанція. ФОТО

Керівництво регіонального сервісного центру (РСЦ) МВС в Закарпатській області ухвалило рішення про щомісячні особисті виїзні прийоми громадян

"Ворота" Закарпаття під охороною поліції. ФОТО

Закарпатська Джесіка «винюхала» у автомобілі словака небезпечний вантаж. ФОТО

Все, що залишилося від готельного комплексу на Свалявщині. ФОТО

Ужгородське «ханамі» у розпалі! ФОТО

Мережу взірвав перший український електромобіль Synchronous. ФОТО

Хустський парк відпочинку готується до відкриття. ФОТО

Легендарний Синевир — найбільше гірське озеро України. ФОТО, ВІДЕО

В Ужгороді з квітів висадили герб міста. ФОТО

Хустський замок оздоблюватиме табличка з ім’ям Ференца Келчеї. ФОТО

Засідання сесії Хустської міської ради розпочалося дебатами та бойкотом. ФОТО

Закарпатські боксери готуються до Чемпіонату України. ФОТО

Ужгородців «учили» якісно керувати своїми будинками. ФОТО

В Ужгороді затримали «перевізника» з контрабандою в запасці.ФОТО

У Мукачеві урочисто відкрили 22 чемпіонат світу зі слідової роботи службових собак. ФОТО

Передплатний індекс газети "Карпатський Об'єктив": 86029

Закрити